Full list of the 60 athletes selected for the 2024 ISF World Schools Cross Country Championship

Full list of the 60 athletes selected for the 2024 ISF World Schools Cross Country Championship

Full list of Team Kenya for the 2024 ISF Cross Country Championship

Boys under 12 (1.1km)

1. Ezron Kimurgor (Rift Valley)

2. Benjamin Shikuku (Rift Valley)

3. Dominic Nyambuto (Nyanza)

4. Joshua Cherobo (Western)

5. Edwin Odinga (Western)

6. Fobian Kiplangat (Western)

7. Joshua Kiplimo (Western)

8. Dennis Kipiwot (Rift Valley)

9. Jaffin Ronny (Western)

10. Derrick Shikuku (Western)

Girls under 12 (1.1km)
1. Dorcas Chelagat (Rift Valley)

2. Belinda Chepkorir (Western)

3. Joyline Jerotich (Western)

4. Sheila Chepkosgei (Rift Valley)

5. Mitchel Chebet (Western)

6. Ruth Cherotich (Western)

7. Abigael Chelimo (Western)

8. Rita Chemutai (Western)

9. Sheila Chepkoech (Rift Valley)

10. Ivy Chepkosgei (Rift Valley)

Boys under 15 (3.3km)
1. Benson Kilongosi (Rift Valley)

2. Peter Lumoryon (Rift Valley)

3. Dennis Kiprop (Rift Valley)

4. Solomon Kiprono (Rift Valley)

5. Dan Kibet (Western)

6. Samuel Otuta (Rift Valley)

7. Cleophas Koromon (Rift Valley)

8. Victor Kibet (Rift Valley)

9. Ian Kipkoech (Elgeyo Marakwet)

10. Davis Ingila (Western)

Girls Under 15 (2.2km)
1. Faith Jeptum (Rift Valley)

2. Jane Nangari (Rift Valley)

3. Sandra Chepchumba (Rift Valley)

4. Gloria Chelimo (Rift Valley)

5. Hazel Kipyegon (Rift Valley)

6. Faith Chepkirui (Rift Valley)

7. Esther Mwihaki (Rift Valley)

8. Ebra Chebet (Rift Valley)

9. Clare Cheruto (Rift Valley)

10. Mitchel Jepchumba (Rift Valley)

Boys Under 18 (5.5km)
1. Phanuel Kipkosgei (Rift Valley)

2. Nelson Simiren (Eastern)

3. Bavin Muthii (Central)

4. Kelvin Kiprop (Rift Valley)

5. Bernard Kikumbi (Eastern)

6. Brian Kiptoo Ng’etich (Rift Valley)

7. Perminus Tinega (Nyanza)

8. Elly Kiplimo (Western)

9. Victor Kiptum (Rift Valley)

10. Rooney Balala (Nyanza)

Girls Under 18 (3.3km)
1. Diana Chepkemoi

2. Joyline Chepkemoi (Rift Valley)

3. Mirriam Chemtai (Rift Valley)

4. Dorcas Chepkwemoi (Western)

5. Mary Nyaboke (Nyanza)

6. Abigael Chebet (Rift Valley)

7. Dorcas Isoe (Nyanza)

8. Mirriam Wangui (Rift Valley)

9. Venenza Chebet (Western)

10. Sheila Chepngeno (Rift Valley)

Leave a Comment