Boys Basketball 5×5 Results, Ranking at 2023 FEASSSA Games in Huye City, Rwanda

FINAL RESULTS

 

BASKETBALL GIRLS 5×5                 Venue: IPRC Courts

 

POOL A POOL B
1.     Rafiki Foundation (Tz) 1.     Orkeeswa Sec (Tz)
2.     Nabisunsa Girls (Ug) 2.     GS Marie Reine, Rwaza (Rw)
3.     St. Noa Girls (Ug) 3.     St. Mary’s, Kitende (Ug)
4.     Ste. Benardette (Rw) 4.     Butere Girls (Ke)
5.     Kaya Tiwi (Ke) 5.     Our Lady of Mercy, Nairobi (Ke)

 

 

DAY 2   SUNDAY               20TH AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
1. 9.00am A Rafiki Foundation (Tz) Vs Nabisunsa Girls (Ug) 39 46
2. 9.00am A St. Noa Girls (Ug) Vs Ste. Benardette (Rw) 72 60
3. 1.00pm B Orkeeswa Sec (Tz) Vs GS M Reine, Rwaza (Rw) 51 84
4. 1.00pm B St. Mary’s, Kitende (Ug) Vs Butere Girls (Ke) 90 47

 

DAY 3   MONDAY             21ST AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
5. 11.00am B Butere Girls (Ke) Vs Our Lady of Mercy (Ke) 70 83
6. 11.00am B GS M Reine, Rwaza (Rw) Vs St. Mary’s, Kitende (Ug)    
7. 3.00pm A Ste. Benardette (Rw) Vs Kaya Tiwi (Ke) 70 58
8. 3.00pm A Nabisunsa Girls (Ug) Vs St. Noa Girls (Ug) 40 66

 

DAY 4   TUESDAY              22ND AUGUST 2023                         PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
9. 9.00am A Rafiki Foundation (Tz) Vs St. Noa Girls (Ug) 44 102
10. 9.00am A Kaya Tiwi (Ke) Vs Nabisunsa Girls (Ug) 47 41
11. 1.00pm B Orkeeswa Sec (Tz) Vs St. Mary’s, Kitende (Ug) 45 108
12. 1.00pm B Our Lady of Mercy (Ke) Vs GS M Reine, Rwaza (Rw) 42 74

 

DAY 5   WEDNESDAY       23RD AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
13. 9.00am B Butere Girls (Ke) Vs Orkeeswa Sec (Tz) 73 77
14. 9.00am B St. Mary’s, Kitende (Ug) Vs Our Lady of Mercy (Ke) 86 22
15. 1.00pm A Ste. Benardette (Rw) Vs Rafiki Foundation (Tz) 70 43
16. 1.00pm A St. Noa Girls (Ug) Vs Kaya Tiwi (Ke) 56 34

 

 

 

 

DAY 6   THURSDAY           24TH AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
17. 9.00am A Orkeeswa Sec (Tz) Vs Our Lady of Mercy (Ke) 72 60
18. 9.00am A Butere Girls (Ke) Vs GS M Reine, Rwaza (Rw) 71 95
19. 1.00pm B Rafiki Foundation (Tz) Vs Kaya Tiwi (Ke) 40 73
20. 1.00pm B Ste. Benardette (Rw) Vs Nabisunsa Girls (Ug) 58 61

 

TABLE STANDINGS

 

BASKETBALL GIRLS 5X5         POOL A

 

RANK TEAMS P W L F Pts For Against GD POSIT
1. St. Noa Girls (Ug) 4 4 0 0 8 286 178 118 1
2. Ste. Benardette (Rw) 4 2 2 0 6 128 119 9 2
3. Nabisunsa Girls (Ug) 4 2 2 0 6 102 105 -3 3
4. Kaya Tiwi (Ke) 4 2 2 0 6 105 111 -6 4
5. Rafiki Foundation (Tz 4 0 4 0 4 166 291 -125 5

 

 

BASKETBALL GIRLS 5X5                 POOL B

 

RANK TEAMS P W L F Pts For Against GD POSIT
1. St. Mary’s, Kitende (Ug) 4 4 0 0 8 286 184 102 1
2. GS M Reine, Rwaza (Rw) 4 3 1 0 7 323 176 176 2
3. Orkeeswa Sec (Tz) 4 2 2 0 6 254 325 325 3
4. Butere Girls (Ke) 4 1 3 0 5 274 330 330 4
5. Our Lady of Mercy (Ke) 4 0 4 0 4 184 315 315 5

 

 

DAY 8   SATURDAY           26TH AUGUST 2023                          SEMI-FINALS

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
21. 9.00am   St. Noa Girls (Ug) Vs GS M Reine, Rwaza (Rw) 51 68
22. 9.00am   St. Mary’s, Kitende (Ug) Vs Ste. Benardette (Rw) 68 56

 

DAY 9   SUNDAY               27TH AUGUST 2023                          3RD PLACE PLAY-OFF & FINALS

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
23. 8.30am   St. Noa Girls (Ug) Vs Ste. Benardette (Rw) 52 55
24. 9.00am   GS M Reine, Rwaza (Rw) Vs St. Mary’s, Kitende (Ug) 47 55

 

 

 

TEAM OVERALL RANKING BASKETBALL – GIRLS 5×5

RANK TEAM COUNTRY
1. St. Mary’s, Kitende Uganda
2. GS M Reine, Rwaza Rwanda
3. Ste. Benardette Rwanda
4. St. Noa Girls Uganda
5. Kaya Tiwi Kenya
6. Nabisunsa Girls Uganda
7. Orkeeswa Sec Tanzania
8. Butere Girls Kenya
9. Rafiki Foundation Tanzania
10. Our Lady of Mercy Kenya

 

 

MVP      Mary Moses Amanyo St. Mary’s Kitende              Uganda

FINAL RESULTS

 

BASKETBALL BOYS 5×5                             Venue:     UR Huye

 

POOL A POOL B
1.     LDK (Rw) 1.      Roleto Sec (Tz)
2.     Elite High, Entebbe (Ug) 2.      Ste. Benardette (Rw)
3.     Mbogo Mixed SS (Ug) 3.      Buddo SS (Ug)
4.     Laiser Hill Academy (Ke) 4.      Dagoretti High (Ke)
5.     Juhudi Sec (Tz) 5.      Dr. Aggrey (Ke)

 

 

DAY 2   SUNDAY               20TH AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
1. 11.00am A LDK (Rw) Vs Elite High, Entebbe (Ug) 60 44
2. 11.00am A Mbogo Mixed SS (Ug) Vs Laiser Hill Academy (Ke) 69 72
3. 3.00pm B Roleto Sec (Tz) Vs Ste. Benardette (Rw) 28 86
4. 3.00pm B Buddo SS (Ug) Vs Dagoretti High (Ke) 87 37

 

DAY 3   MONDAY             21ST AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
5. 11.00am B Dagoretti High (Ke) Vs Dr. Aggrey (Ke) 69 78
6. 11.00am B Ste. Benardette (Rw) Vs Buddo SS (Ug) 43 73
7. 3.00pm A Laiser Hill Academy (Ke) Vs Juhudi Sec (Tz) 73 48
8. 3.00pm A Elite High, Entebbe (Ug) Vs Mbogo Mixed SS (Ug) 54 52

 

DAY 4   TUESDAY              22ND AUGUST 2023                         PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
9. 11.00am A LDK (Rw) Vs Mbogo Mixed SS (Ug) 75 71
10. 11.00am A Juhudi Sec (Tz) Vs Elite High, Entebbe (Ug) 54 52
11. 3.00pm B Roleto Sec (Tz) Vs Buddo SS (Ug) 41 83
12. 3.00pm B Dr. Aggrey (Ke) Vs Ste. Benardette (Rw) 55 73

 

DAY 5   WEDNESDAY       23RD AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
13. 11.00am B Dagoretti High (Ke) Vs Roleto Sec (Tz) 83 46
14. 11.00am B Buddo SS (Ug) Vs Dr. Aggrey (Ke) 78 43
15. 3.00pm A Laiser Hill Academy (Ke) Vs LDK (Rw) 72 63
16. 3.00pm A Mbogo Mixed SS (Ug) Vs Juhudi Sec (Tz) 56 46

 

 

 

 

DAY 6   THURSDAY           24TH AUGUST 2023                          PRELIMINARIES

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
17. 11.00am A LDK (Rw) Vs Juhudi Sec (Tz) 95 78
18. 11.00am A Laiser Hill Academy (Ke) Vs Elite High, Entebbe (Ug) 67 66
19. 3.00pm B Roleto Sec (Tz) Vs Dr. Aggrey (Ke) 38 86
20. 3.00pm B Dagoretti High (Ke) Vs Ste. Benardette (Rw) 74 77

 

TABLE STANDINGS

 

BASKETBALL BOYS 5X5         POOL A

 

RANK TEAMS P W L F Pts For Against GD POSIT
1. Laiser Hill Academy (Ke) 4 4 0 0 8 284 246 38 1
2. LDK (Rw) 4 3 1 0 7 293 265 28 2
3. Mbogo Mixed SS (Ug) 4 1 3 0 5 108 100 8 3
4. Elite High, Entebbe (Ug) 4 1 3 0 5 106 108 -2 4
5. Juhudi Sec (Tz) 4 1 3 0 5 102 108 -6 5

 

 

BASKETBALL BOYS 5X5                  POOL B

 

RANK TEAMS P W L F Pts For Against GD POSIT
1. Buddo SS (Ug) 4 4 0 0 8 321 164 157 1
2. Ste. Benardette (Rw) 4 3 1 0 7 284 230 54 2
3. Dr. Aggrey (Ke) 4 2 2 0 6 262 256 6 3
4. Dagoretti High (Ke) 4 1 3 0 5 258 288 -30 4
5. Roleto Sec (Tz) 4 0 4 0 4 115 252 -137 5

 

 

DAY 8   SATURDAY           26TH AUGUST 2023                          SEMI-FINALS

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
21. 9.00am   Laiser Hill Academy (Ke) Vs Ste. Benardette (Rw) 76 81
22. 9.00am   Buddo SS (Ug) Vs LDK (Rw) 62 59

 

DAY 9   SUNDAY               27TH AUGUST 2023                          3RD PLACE PLAY-OFF & FINALS

MATCH NO. TIME POOL TEAMS SCORES
23. 8.30am   Laiser Hill Academy (Ke) Vs LDK (Rw) 44 76
24. 9.30am   Ste. Benardette (Rw) Vs Buddo SS (Ug) 80 90

 

 

 

TEAM OVERALL RANKING

 

BASKETBALL – BOYS 5X5

 

RANK TEAM COUNTRY
1. Buddo SS Uganda
2. Ste. Benardette Rwanda
3. LDK Rwanda
4. Laiser Hill Academy Kenya
5. Dr. Aggrey Kenya
6. Mbogo Mixed SS Uganda
7. Dagoretti High Kenya
8. Elite High, Entebbe Uganda
9. Juhudi Sec Tanzania
10. Roleto Sec Tanzania

 

 

MVP      Obrack James   Buddo SS             Uganda

Leave a Comment